Міжвідомче відділення електрохімічної енергетики НАН України

Контактна інформаціябульвар Академіка Вернадського, 38-А03680, м. Київ-142Телефон/факс: +38 (044) 225-21-27E-mail: ten.rku%40eebm

Міжвідомче відділення електрохімічної енергетики НАН України

Контактна інформаціябульвар Академіка Вернадського, 38-А03680, м. Київ-142Телефон/факс: +38 (044) 225-21-27E-mail: ten.rku%40eebm

Про Установу

Міжвідомче відділення електрохімічної енергетики НАН України бере свій початок з 1993 року, коли Постановою Президії АН України від 22.12.1993 р. № 365 було виділене в окремий підрозділ Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І.Вернадського АН України як Відділення електрохімічної енергетики, яке очолив член-кореспондент НАН України, доктор хімічних наук, професор Присяжний Віталій Дем’янович, обіймаючи також посаду заступника директора Інституту. Здобутками відділу, зокрема, були джерела струму для посадочного апарата космічної станції «Венера-7» і Кольської надглибокої свердловини, а також технологія та повний технологічний супровід виробництва перших у СРСР малогабаритних літієвих джерел струму на заводі «Генератор» у м. Києві.1996 року, за участі Міністерства оборони та Мінпромполітики України, спільним наказом від 19.06.1996 р. № 108/384/384 цей підрозділ перетворено на окрему установу - Міжвідомче відділення електрохімічної енергетики НАН України, якою до кінця свого життя (23 квітня 2013 року) керував В.Д.Присяжний. МВЕЕ є співзасновником Асоціації виробників хімічних джерел струму "ХДС України"; брало участь у розробленні Закону України "Про хімічні джерела струму" та Загальнодержавної програми розвитку хімічних джерел струмуЗ 2013 року Міжвідомче відділення електрохімічної енергетики НАН України очолює доктор хімічних наук, старший науковий співробітник Кириллов Святослав Олександрович.

Illustration

Присяжний Віталій Дем'янович

Illustration

Посадочний апарат космічної станції «Венера-7»

Illustration

Кольська надглибока свердловина

Наукові напрями

Основними напрямами діяльності Відділення, згідно з Постановою Президії АН України від 22.12.1993 р. № 365, є:     ●  розроблення наукових основ одержання нових електродних матеріалів;      ●  синтез та вивчення фізико-хімічних і енергетичних властивостей енергоперетворюючих матеріалів та систем під дією градієнта теплового, електричного і магнітного полів;      ●  створення нових енергоперетворювачів та накопичувачів енергії.

Зараз зусилля науковців сконцентровані на створенні новітніх електродних матеріалів та електролітів для джерел струму нового покоління, що відповідають підвищеним вимогам щодо потужності та умов експлуатації – літій-іонних акумуляторів, суперконденсаторів, а також так званих гібридних пристроїв, що являють собою суперконденсатори з внутрішнім джерелом зарядження. Тривають започатковані В.Д. Присяжним роботи в галузі сіль-сольватних електролітів, що є особливо актуальними для створення високотемпературних і термоактивованих джерел струму. Синтезовано нові електролітні компоненти і запропоновано перспективні електролітні розчини для високотемпературних джерел струму та суперконденсаторів; вивчається будова цих розчинів; розроблено критерії підбору оптимальних електролітних систем для літієвих джерел струму. Створено та випробувано нові електродні матеріали для джерел струму високої потужності; розроблено і виготовлено потужні гібридні пристрої.У наступні роки досвід МВЕЕ НАН України в галузі літій-іонних джерел струму (ЛІДС) буде використаний для розроблення фізико-хімічних засад створення ефективних електролітів та електродних матеріалів для натрій-іонних джерел струму (НІДС). В першу чергу зусилля будуть спрямовані на трансформування матеріалів ЛІДС у матеріали НІДС in situ, тобто безпосередньо у натрій-іонному джерелі струму, використовуючи стабілізуючу дію електролітної системи. Такі роботи у світовій літературі відсутні.В рамках Українсько-китайської лабораторії літій-іонних джерел струму буде продовжено роботи в напрямку розроблення та впровадження дешевих і високоефективних процесів виробництва мікро- та нанорозмірних електродних матеріалів для літій-іонних джерел струму високої потужності. Для джерел струму надвисокої потужності буде створено анодні матеріали на основі літійованого оксиду титану.Буде продовжено дослідження в галузі електролітів для джерел струму. Зокрема, готуються до публікації роботи, де в хімії комплексних сполук вперше буде використано теорію множин і запропоновано метод визначення складу дискретних частинок у системі, на відміну від усередненого статистичного підходу теорії комплексоутворення, розробленої Б’єрумом і його послідовниками.Безпосереднє практичне спрямування матимуть метод прискореного тестування стану джерел струму протягом їх експлуатації, заснований на спектроскопії електрохімічного імпедансу, а також нові теплоенергоперетворюючі системи на основі заліза і його сполук, сірки та кисню.

Made with